Tel: 02 / 48484111. Otváracie hodiny: Po-Pi: Predaj 07:30-18:00, Servis 07:00-18:00, So-Ne: Zatvorené

Ďalšie

  ASISTENČNÉ SYSTÉMY VO VOZIDLÁCH ŠKODA

  Pomáhajú, varujú a aktívne chránia

  • Nové a vylepšené asistenčné systémy zvyšujú bezpečnosť a komfort vo vozidlách ŠKODA
  • Mnoho moderných bezpečnostných systémov je súčasťou štandardnej výbavy
  • Technológie z vozidiel vyšších tried sú k dispozícii aj v kompaktných vozidlách ŠKODA

  Automobily ŠKODA sa radia k najbezpečnejším vo svojich segmentoch. Dôvodom je najväčšia ponuka moderných asistenčných systémov, z ktorých sú už mnohé súčasťou štandardnej výbavy. Zavedenie nových a pokročilých systémov je ďalším dôkazom toho, že ŠKODA pri bezpečnosti a komforte jazdy nenecháva nič na náhodu. Systémy pomáhajú vodičovi, opticky a akusticky ho varujú a v prípade ohrozenia aktívne zasiahnu.

  Inovatívne asistenčne systémy pre ešte väčšiu bezpečnosť a jazdný komfort

  Od jesene bude pre model OCTAVIA k dispozícii taktiež Panoramatický kamerový systém, ktorý pri parkovaní a cúvaní poskytuje prehlaď o dianí v bezprostrednom okolí vozidla. Štyri kamery zaberajú oblasť 360 stupňov okolo vozidla a tá je zobrazená na centrálnom displeji v kokpite vozidla. Asistent zmeny jazdného pruhu na vzdialenosť až 70 metrov rozpozná vozidlá blížiace sa zozadu alebo v slepom uhle. Varovanie má podobu svetelného signálu na vnútornej strane vonkajšieho spätného zrkadla. Pokiaľ vodič aj napriek tomu zapne znamenie o zmene smeru jazdy, systém aktívne zasiahne korekciou riadenia, aby zabránil kolízii pri predchádzania z pruhu do pruhu na diaľniciach alebo cestách pro motorové vozidlá. Príspevkom pre zlepšenie bezpečnosti v meste je Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov a cyklistov. Rozpoznáva vozidlá, cyklistov a chodcoch pohybujúcich sa pred vlastným vozidlom. Systém varuje opticky a akusticky a v kritických situáciách iniciuje brzdenie, aby aktívne zabránil zrážke.

  Nová prediktívna funkcia Adaptívneho tempomatu spracováva údaje z kamery v čelnom skle a dáta z navigačného systému a predvídavo upravuje rýchlosť podľa priebehu trasy. Nový Adaptívny tempomat spolu s vylepšenou verziou Rozpoznávania dopravných značiek, Adaptívnym vedením v pruhu, ktoré po novom rozpozná aj práce na ceste, Asistentom pri jazde v kolóne, Núdzovým asistentom, automatickým parkovaním (Park Assist) a Asistentom zmeny jazdného pruhu tvorí komplexný paket Asistovaná jazda 2.0. Vozidlo s týmto paketom tak spĺňa definíciu druhého stupňa autonómnej jazdy. Asistovaná jazda 2.0 taktiež pomocou Detekcie držania volantu (HoD; Hands-on Detect) minimálne každých 15 s. kontroluje, či má vodič neustále ruky na volante. V prípade zdravotnej indispozície vodiča dokáže zistiť, že už vozidlo nikto neovláda. Pokiaľ takáto situácia nastane, zasiahne Núdzový asistent, ktorý zapne varovné svetlá a v rámci jazdného pruhu, v ktorom vozidlo ide, začne brzdiť až do úplného zastavenia.

  Moderné systémy z vyšších segmentov aj v triede kompaktných vozidiel

  Kompaktné modely SCALA a KAMIQ majú v štandardnej výbave Asistenta udržania jazdného pruhu a Front Assist s funkciou núdzovej brzdy. Asistent udržania jazdného pruhu využíva kameru v čelnom skle k identifikácii okrajov vozovky a dopravného značenia. Systém varuje vodiča pred neúmyselnou zmenou smeru jazdy a automaticky zasahuje do riadenia, aby vozidlo udržal v jazdnom pruhu. Radarový Front Assist sleduje odstup od vozidla pred sebou a varuje vodiča pred hroziacou kolíziou. V prípade núdze zaháji asistent automatické brzdenie. V rozsahu od 5 do 60 km/h systém rozpoznáva aj cyklistov a chodcov.

  Početné bezpečnostné a asistenčné systémy, obvyklé vo vozidlách vyšších tried, sú naviac k dispozícií na želanie. Patria medzi ne adaptívny tempomat alebo Asistent zmeny jazdného pruhu s integrovaným systémom Rear Traffic Alert. Ten vodičovi pomáha pri vycúvaní z parkoviska. Asistent upozorní na objekty v okolí zadnej časti vozidla a zachytí aj vozidlá blížiace sa z boku rýchlosťou až 70 km/h. Pokiaľ vodič nezareaguje ani na optické, ani na akustické signály, zaháji Rear Traffic Alert automatické núdzové brzdenie. Komfortnú podporu pri parkovaní naviac ponúkne Parkovacia kamera vzadu. Integrovaná funkcia manévrovacej brzdy Manoeuvre Assist rozpozná prekážky pred a za vozidlom a v prípade potreby vozidlo automaticky zabrzdí. Ďalšou užitočnou súčasťou voliteľnej výbavy je Rozpoznanie únavy vodiča, asistent rozjazdu do kopca a asistent diaľkových svetiel.

  Zdroj: www.skoda-auto.sk

  Novinky