Dvadsať minút denne vám dokáže zmeniť život. Nech to znie akokoľvek nereálne, prečítajte si jednoduchý návod na skvalitnenie svojho voľného času.

Ruku hore všetci, ktorí si tento rok dali záväzok viac športovať. Alebo prečítať knihu, ktorá už mesiace leží na nočnom stolíku. Venovať sa viac rodine, sebe, skúšať nové veci, začať chodiť na jogu či na tú angličtinu, čo si sľubujete už od januára. A teraz ruku hore tí, ktorým sa stále nedarí odškrtnúť si tieto veci na pomyselnom „to-do liste“. A to sú len bežné veci. Čo vaše sny a plány do budúcnosti? Smerujete k nim?

Nabite-sa-zivotom.-Staci-20-minut_obr_02

Niektoré sny sa zdajú vzdialené až nedosiahnuteľné. Zabehnúť polmaratón, pripraviť hodnotnú prednášku, pri ktorej ľudia nebudú zívať, byť produktívny a efektívny v práci… Toto všetko si vyžaduje dlhé týždne až mesiace tvrdej práce, a práve to nás často odrádza. No netreba sa toho báť, veď ani Rím nepostavili za deň. Malými, no pravidelnými krokmi nakoniec prídete do cieľa aj bez radikálnej zmeny životného štýlu. Stačí, aby ste si pre seba uchmatli aspoň 20 minút denne.

Nabite-sa-zivotom.-Staci-20-minut_obr_03

Pravidlo 20 minút funguje na jednoduchom princípe. Ak sa počas celého mesiaca každý deň venujete niečomu, čo i len 20 minút, za tento čas si na aktivitu zvyknete natoľko, že sa stane prirodzenou súčasťou vášho života. Napríklad na vstávanie bez budíka na dovolenke si privyknete už za tri dni.

Tri jednoduché kroky, ako sa nabiť životom za 20 minút:

1.     Uvedomte si, aký je váš sen

Sú sny, o ktorých snívate celý život, a sny, na ktoré nemáte odvahu. Je ich toľko, že by ste s ich plnením už mali začať, aby ste to všetko stihli.

2.     Čo chcete dosiahnuť?

Ciele môžu byť veľké, no netreba zabúdať na to, že ste len na štartovej čiare. Preto by ste nemali mať na seba prehnané nároky a radšej si každý mesiac cieľ prispôsobiť. Z nuly na 100 km/h sa zrýchľuje ťažšie než zo 70 km/h na 170 km/h. (Ak nemáte pohon 4 x 4, samozrejme.) Cieľ musí byť jasne definovaný, realistický a dosiahnuteľný.

3.     Urobte si z toho zvyk

Opakovať, opakovať a ešte raz opakovať. Je to rovnaké ako umývať si zuby. Ako malí sme to spravili toľkokrát, že dnes si to už ani neuvedomujeme a každé ráno a večer automaticky siahneme po zubnej kefke a paste.

Nabite-sa-zivotom.-Staci-20-minut_obr_01

Malý moment dňa, ktorý dokáže veľké veci

Ak by ste mali problém prvé mesiace dodržiavať pravidelnosť, nevzdávajte to. Nabiť sa životom za 20 minút ide aj inak. A ani si pri tom nemusíte obuť bežecké topánky alebo otvoriť učebnicu cudzieho jazyka.

Vďaka správne stráveným 20 minútam dokážete aj hektický deň plný stresu zmeniť na milú, úsmevnú spomienku. Stačí, ak si týchto pár minút ukradnete pre seba a svojich blízkych. Bez mobilu, bez myšlienok na prácu, bez výčitiek. Deň ma hneď iný náboj. A najlepšie je, že z dvadsiatich minút vždy môže byť hodina alebo dve. Veď život tvoria práve tieto malé momenty.

Zdroj: skoda-auto.sk