Tel: 02 / 48484111. Otváracie hodiny: Po-Pi: Predaj 07:30-18:00, Servis 07:00-18:00, So-Ne: Zatvorené

Ďalšie

  PRICHÁDZA DOBA BEZKĽÚČOVÁ

  Ako ľudia od nepamäti chránia svoj majetok pred zlodejmi? Zámkami. Platí to aj pri autách. Pozrite sa na to, ako sa tento malý detail za pár rokov vyvinul – od klasického zámku po moderné bezkľúčové systémy.

  Autá sa dlho odomykali otočením kľúča v zámku dverí. Postupne však nutnosť vkladať kľúč do zámku a vozidlá ním odomykať odpadala. Prichádzali prvé diaľkové ovládania; najskôr s dvoma tlačidlami pre zamknutie a odomknutie, neskôr aj pre odomknutie len batožinového priestoru. Kľúč už netrhal vrecká, bol výklopný, ale pre naštartovanie motora sa stále musel vkladať do zámku zapaľovania. Nasledovali bezkľúčové systémy, ktoré umožňujú otvorenie i naštartovanie auta bez toho, aby kľúč musel opustiť vrecko.

  „Čo pri kľúčoch z minulosti ostalo do dnešných dní, je driek s vyfrézovanou drážkou. Či už po starom vonku alebo po novom vnútri drieku, ktorý je do modulu kľúča vložený ako núdzová záchrana v prípade vybitia batérie v ňom alebo vo vozidle. Jednoducho v takom prípade, keď auto nie je možné odomknúť diaľkovo. Aj keď to už zvonku ani nie je vidieť, každé vozidlo ŠKODA má vo dverách vodiča aj klasickú mechanickú vložku zámku,“ hovorí Petr Jirásko z oddelenia vývoja mechanizmov bočných dverí a zadného veka s tým, že onedlho sa už aj núdzové odomykanie bude riešiť čisto elektricky.

  Fyzickým kľúčom teda v autách odzvoní. Všeobecne totiž platí, že absencia mechanického odomykania vozidla znamená vyššiu ochranu proti krádeži – žiadna vložka sa rovná lepšie chránené auto. Pre odomknutie alebo zamknutie dverí je pri tomto systéme potrebné prepnúť zámok z polohy zamknuté do polohy odomknuté a opačne. Ak odomykáme fyzicky kľúčom vo vložke, o všetko sa stará ľudská sila. Pri diaľkovom odomykaní prijme riadiaca jednotka dverí signál od kľúča a vyšle pokyn motorčeku, ktorý odomkne alebo zamkne.

  Čo robiť v prípade keď prídeme k autu a ono neodomyká?

  Pravdepodobne je vybitá batéria v kľúči. V takom prípade je potrebné vysunúť záložný driek a pomocou mechanickej vložky odomknúť dvere šoféra. A ako naštartovať? Všetko je popísané v návode k vozidlu. Pri starších bezkľúčových systémoch sa kľúč priloží k tlačidlu štartovania motora, pri novších vozidlách je toto miesto v držiaku nápojov. Kľúčik má v sebe cievku, pomocou ktorej si auto overí, že ide o oprávnený kľúč a naštartuje. Kľúč k tomu nepotrebuje žiadnu elektrinu a možno tak naštartovať aj s kompletne vybitou batériou v jeho útrobách. Horší prípad je ten, keď vozidlo neodomyká kvôli vybitej autobatérii. V tom prípade neostáva nič iné, ako popísaným spôsobom mechanicky otvoriť dvere šoféra a batériu dobiť.

  Budúcnosť je bezkľúčová

  Hitom súčasného odomykania a štartovania sú moderné bezkľúčové systémy. Tie dnes vo vozidlách ŠKODA existujú v dvoch generáciách.

  foto-bezklicove-odemykaniBezkľúčový systém KESSY umožňuje vozidlo odomknúť a zamknúť bez použitia kľúča. Stačí uchopiť kľučku predných dverí, na ktorej vnútornej strane sa nachádza dotykový senzor.

  „Pri staršej generácii prebieha komunikácia nasledovne: človek s kľúčom prichádza k vozidlu, ktoré čaká na nejaký spúšťač. Typicky ide o vloženie prstov do priestoru kľučky, prípadne stlačenie otváracieho tlačidla kufra. Senzor nachádzajúci sa v kľučke vyšle požiadavku do riadiacej jednotky, ktorá osloví antény, aby prehľadali okolie vozidla a prišli na to, či sa tam nachádza príslušný kľúč. Tieto antény zámerne nemajú veľký dosah a preto sú v oboch predných dverách. Ak je kľúč v ich dosahu, antény ho zachytia a riadiacej jednotke v palubnej doske pošlú späť kladnú odpoveď. Vozidlo odomkne,“ vysvetľuje Zdeněk Říha z oddelenia vývoja elektroniky karosérie a architektúry.

  Novšie generácie bezkľúčového odomykania – dnes nimi sú vybavené modely ŠKODA OCTAVIA štvrtej generácie a vozidlá ENYAQ iV – ponúkajú aj funkciu automatického odomykania. Ak je funkcia aktivovaná a kľúč sa k vozidlu priblíži zhruba na vzdialenosť jedného metra, dvere sa otvoria. Tento systém aktívne skenuje svoje okolie; antény cyklicky vysielajú signál a ak zachytia „správny“ kľúč, nadviažu s ním komunikáciu. Po overení sa automobil odomkne, prípadne sa rozsvietia „uvítacie“ svetlá. Ak je to teda nastavené.

  Pamätáte si?

  Pamätníci si možno spomenú na kľúč k prvej generácii vozidla ŠKODA OCTAVIA, ktorý mal v sebe zabudovanú žiarovku a po stlačení tlačidla sa dalo kľúčom posvietiť. História kľúčov ŠKODA pritom ponúka ešte jednu perličku: k prvej generácii modelu SUPERB ste okrem štandardných kľúčov mohli dostať aj celoplastový núdzový kľúč. „Ten bol plne vodotesný a vozidlo sa ním dalo nielen odomykať, ale aj naštartovať. Kým sme ho držali medzi náhradnými dielmi, ľudia si pre neho chodili. Páčil sa im a bol praktický, napríklad aj v lete do plaviek,“ odhaľuje zaujímavú „vychytávku“ minulosti Petr Jirásko.

  Samo aj naštartuje

  Podobným spôsobom možno otvoriť kufor pomocou Virtuálneho pedálu: nohou sa „kopne“ pod zadný nárazník, senzor zachytí požiadavku a požiada o overenie prítomnosti kľúča. Kufor sa následne odomkne a sám otvorí.

  foto-virtualni-pedalVirtuálny pedál umožňuje prístup do batožinového priestoru bezkontaktne vďaka pohybovému senzoru pod zadným nárazníkom.

  Keď už šofér sedí vnútri vozidla a chce naštartovať, opäť prebehne overenie prítomnosti kľúča. „Podmienkou je v tomto prípade stlačenie tlačidla start/stop. Model ENYAQ iV už disponuje novšou verziou tohto systému, kde už potreba stlačenia tlačidla odpadá. Spúšťačom je v tomto prípade presunutie voliča prevodovky do polohy D. Treba pritom splniť niekoľko podmienok: musí byť obsadená sedačka šoféra, zapnutý jeho bezpečnostný pás a pochopiteľne musí byť aj zošliapnutá brzda. A podobne už nie je potrebné auto vypínať – odopnutím pásu a presunutím voliča do polohy P sa motor vypne. Zatiaľ sa však auto samo nezamkne, keď od neho s kľúčom vo vrecku odídete – táto funkcia sa dnes ešte len testuje a počíta sa s ňou do budúcna,“ dodáva Říha.

  foto-start-stopDnešné bezkľúčové systémy štartovania sa takisto stanú minulosťou. Modely ENYAQ ich už napríklad nepotrebujú – štartujú presunutím voliča prevodovky do polohy D.

  Keď je reč o budúcnosti, v pláne je aj odomykanie mobilom, prípadne inteligentnými hodinkami prostredníctvom technológií UWB, Bluetooth a NFC. To by malo byť v ostrej prevádzke v najbližších rokoch. Trendom o niečo vzdialenejšej budúcnosti sú automobily dookola osadené najrôznejšími anténami. Pochopiteľne pôjde o konektivitu, tentokrát pre komunikáciu s okolitou infraštruktúrou, ostatnými vozidlami, účastníkmi cestnej premávky a podobne. Autonómna doba nás neminie a tieto technológie budú nevyhnutné na to, aby sme sa dostali k autonómnej jazde štvrtej a vyššej úrovne.

  UWB box proti dlhému signálu

  Nová generácia bezkľúčového systému ponúka jednu bezpečnostnú vychytávku: ochranu proti tzv. predlžovaniu signálu. Dodnes totiž občas narazíme na správy o tom, že zlodeji sa snažia auto zaparkované pri dome ukradnúť pomocou zosilnenia (tzv. predĺženia) signálu kľúča potrebného na otvorenie vozidla. Nové modely OCTAVIA a elektromobily ENYAQ iV sú už vybavené takzvaným UWB boxom, ktorý tomuto počinu zabraňuje. Skratka UWB znamená Ultra Wide Band a box funguje na princípe overenia doby letu signálu. Signál letí rýchlosťou svetla, a tak UWB box pošle signál kľúču a čaká na odpoveď, ktorá musí prísť do určitého času. Ak je signál predĺžený, nikdy nestihne doletieť v danom čase – fyzikálne to nie je možné.

  Dvere do nepohody

  Zatiaľ čo zámkové systémy sa v priebehu rokov radikálne zmenili, základný princíp mechaniky bočných dverí áut zostáva v podstate rovnaký ako predtým. Ak sa niečo zásadne zmenilo, tak to, ako dnešné dvere ako celok odolávajú poveternostným vplyvom. Približne pred 40 rokmi neboli výnimkou zamŕzajúce vložky zámkov a tým spôsobené komplikácie s odomykaním vozidla alebo ťažkosti so sťahovaním bočných okienok. Voda sa dostala všade a rada mrzla.

  Dvere nielen chránia, ale pri vystupovaní aj posvietia na zem.

  Druhá polovica deväťdesiatych rokov však priniesla zmeny: snahou bolo vyrábať robustné dvere a robiť to tak, aby odolávali poveternostným vplyvom a aby systém ich otvárania a zamykania fungoval za všetkých podmienok. „To sa už v podstate blížime k dnešnému stavu, keď sme schopní garantovať, že keď človek príde k svojmu autu, je mu jedno, že po dlhom daždi prišiel silný mráz a auto je zamrznuté. Dvere moderných vozidiel ŠKODA síce stále majú svoj mokrý a suchý priestor, ale čo sa týka konštrukcie dverí a mechanizmov, ide o obrovský posun. Hlavný rozdiel je v tom, že voda sa do mokrého priestoru dverí dostáva v omnoho menšej miere ako predtým. Jej prietok dverami je smerovaný mimo kritických miest. Zámky dverí a bowdeny pre ich ovládanie sú konštruované tak, aby voda a nízke teploty na ich funkčnosť nemali vplyv,“ vysvetľuje Šimon Jeníček z oddelenia vývoja mechanizmov bočných dverí a zadného veka.

  foto-otevirani-kufruDiaľkové otvorenie piatych dverí ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV.

  Štruktúry dverí zodpovedajú dobe, v ktorej daný model vzniká. Súvisí to s požiadavkami na bezpečnosť alebo napríklad aj so zákonmi v  jednotlivých častiach sveta, kam sú vozidlá dodávané. „Napríklad pri aute pre severnú Ameriku by mohli byť odlišnosti napríklad v hrúbke výstuh – americké požiadavky sú konkrétne v tomto ohľade prísnejšie ako európske,“ vysvetľuje Petr Havelka z oddelenia vývoja dverí a viek.

  V princípe nie je veľký rozdiel ani medzi dverami modelov ŠKODA FABIA a KODIAQ. Aj keď ide o rôzne veľké a rôzne ťažké autá s rozdielnymi požiadavkami na mechanickú odolnosť, dvere sú stále na pántoch, majú vonkajší a vnútorný plech, výstuhy vnútri dverí, pri kľučke, pri pántoch a zámkoch. A čo sa týka zámkov, tak tie sú pre modely FABIA, KODIAQ alebo SUPERB takmer rovnaké.

  Zdroj: skoda-storyboard.com

  Novinky