Tel: 02 / 48484111. Otv├íracie hodiny: Po-Pi: Predaj 07:30-18:00, Servis 07:00-18:00, So-Ne: Zatvoren├ę

Ďalšie

  AKO ZNIE ZVUK ENYAQ ­ŁŚÂV?

  VYPO─îUJTE SI ENYAQ ­ŁŚÂV

  Ako znie plne elektrick├í ┼áKODA ENYAQ iV? Vypo─Źujte si jej origin├ílny zvuk a pre─Ź├ştajte si, ako v spolupr├íci so skladate─żmi a hudobn├Żmi producentmi vlastne vznikal.

  ─îlovek sa v priestore orientuje aj pod─ża zvuku. Tak m├íme vycvi─Źen├ę in┼ítinkty a po─Źujeme, ┼że sa k n├ím bl├ş┼żi auto alebo elektri─Źka, no a rovnako aj to, z ktor├ęho smeru prich├ídza. Av┼íak elektrick├ę aut├í pri jazde v n├şzkej r├Żchlosti v podstate nepo─Źujeme. Preto vyd├ívaj├║ v├Żstra┼żn├Ż zvuk, ktor├Żm okolie upozor┼łuj├║, ┼że s├║ v pohybe. ┼áKODA Storyboard u┼ż detailnej┼íie op├şsal┬áE-noise syst├ęm modelov OCTAVIA iV a SUPERB iV.

  ENQ_NG_BP_02_I_low

  Najnov┼í├ş pr├şrastok do rodiny zna─Źky ┼áKODA,┬áplne elektrick├ę SUV ENYAQ iV, m├í svoj vlastn├Ż v├Żstra┼żn├Ż zvuk. V s├║─Źasnosti s├║ zvuky ├íut integr├ílnou s├║─Źas┼ąou ich dizajnu. V pr├şpade elektrick├Żch automobilov sa budeme ─Źoraz ─Źastej┼íie stret├íva┼ą s t├Żm, ┼że in┼żinieri daj├║ svojmu v├Żtvoru charakteristick├Ż rozjazdov├Ż zvuk. Ten najnov┼í├ş vznikal pod taktovkou Pavla Orend├í┼ía a jeho t├şmu z v├Żvojov├ęho centra ┼áKODA AUTO.

  V┬áspolupr├íci so skladate─żmi

  ÔÇ×ENYAQ iV je ─Źisto elektrick├ę vozidlo, tak┼że naladi┼ą zvuk tak, aby pasoval k┬ájeho identite, bola dos┼ą ve─żk├í v├Żzva. Vyla─Ćoval sa v┬áakustickom laborat├│riu skupiny Volkswagen a┬áod ├║pln├ęho za─Źiatku bola zrejm├í jedna vec: mus├ş sa v├Żrazne odli┼íova┼ą od zvuku, ktor├Ż vyd├ívaj├║ plug-in hybridn├ę vozidl├í,ÔÇť prezr├ídza Pavel Orend├í┼í.

  Pavel-OrendasPavel Orendáš
  V├Żvojov├ę centrum ┼áKODA AUTO

  Charakter zvuku sa za pomoci hudobn├Żch skladate─żov ladil tak, aby vyhovoval modelom jednotliv├Żch zna─Źiek skupiny Volkswagen na┬áplatforme MEB. Zvuk je kompaktn├Ż v┬ácelom rozsahu r├Żchlostn├ęho p├ísma od 0 do 25 km/h a┬ásvojou povahou m├í pod─ża tvorcov hra┼ą na em├│cie a┬ázv├Żraz┼łova┼ą jedine─Źnos┼ą vozidla. U┼ż od za─Źiatku v├Żvojov├ęho procesu bolo jasn├ę, ┼że zvuk nebude napodob┼łova┼ą mechanick├Ż hluk spa─żovacieho motora. Sami si m├┤┼żete vypo─Źu┼ą, ┼że t├│ny s├║ omnoho viac elektronick├ę a┼ż futuristick├ę.

  Testovan├ę na dobrovo─żn├şkoch

  Inovat├şvne je aj technick├ę rie┼íenie zabudovania gener├ítora zvuku pre elektrick├║ platformu MEB. ÔÇ×┼áirokop├ísmov├Ż reproduktor a┬áelektronika s├║ plne integrovan├ę v┬ámalom boxe s┬áobjemom jedn├ęho litra,ÔÇť vysvet─żuje ved├║ci in┼żinier projektu. ÔÇ×V r├ímci v├Żvoja dostala t├íto kon┼ítrukcia pracovn├ę ozna─Źenie OneBox. Toto rie┼íenie n├ím umo┼żnilo hlavne jednu vec, ktorou je optimalizovanie jeho hmotnosti. Pre dokonal├Ż zvuk a┬áminim├ílnu odozvu do ┼ítrukt├║ry vozidla sa pri mont├í┼żi na chladiaci modul pou┼ż├şvaj├║ tri gumen├ę priechodky. Spr├ívnos┼ą rie┼íenia potvrdili prv├ę merania vykonan├ę vo vozidl├ích ÔÇô zvuk sa ┼í├şril rovnomerne na obe strany prednej ─Źasti auta a┬áv┬ákokpite vytv├íral pr├şjemne tlmen├║ odozvu.ÔÇť

  Mo┼żno v├ís napadne sp├Żta┼ą sa, ─Źi je t├íto a┼ż doned├ívna nezn├íma funkcia testovan├í aj na ─żu─Ćoch. ÔÇ×├üno, je,ÔÇť potvrdzuje Pavel Orend├í┼í. ÔÇ×Na za─Źiatku sa zvuk sk├║┼íal na vybranej skupine ─żud├ş a┬ápredstavili sme ho aj mana┼żmentu. Nasledovalo intern├ę meranie vo vozidl├ích a┬áoverenie akustick├ęho limitu pre splnenie legislat├şvnych podmienok. Tu odviedli poriadny kus pr├íce na┼íi kolegovia z┬áakustick├ęho laborat├│ria. D├┤le┼żit├Żm predpokladom pre uvedenie nov├ęho modelu na trh bolo aj z├şskanie homologiz├ície od nez├ívisl├ęho certifika─Źn├ęho ├║radu.ÔÇť

  Zdroj: www.skoda-auto.sk

  Novinky