Tel: 02 / 48484111. Otváracie hodiny: Po-Pi: Predaj 07:30-18:00, Servis 07:00-18:00, So-Ne: Zatvorené

Ďalšie

  NOVÁ ŠKODA FABIA MODERNE NADVÄZUJE NA TRADÍCIU

  ŠKODA pokračuje v odhaľovaní štvrtej generácie modelu FABIA. Prvá skica ukazuje posun v dizajne, podobne výrazný, ako bol skok medzi prvou a druhou generáciou.

  Nová ŠKODA FABIA sa svetu predstaví 4. mája. Ako ukazujú posledné zverejnené skice exteriéru, ide o výrazne emotívnejší a úplne nový vzhľad obľúbeného kompaktného vozidla v typickom kryštalickom dizajne. Oproti predchádzajúcej generácii sa nová FABIA vďaka platforme MQB-A0 rozkročí o 48 milimetrov do šírky a na dĺžku povyrastie o 110 milimetrov. Vzhľadovo však novinka zostane jasne kompaktným vozidlom.

  Medzigeneračný posun v dizajne tak bude podobne výrazný, ako bola napríklad zmena medzi prvou a druhou generáciou modelu ŠKODA FABIA.

  Jedinečná strecha druhej generácie

  „Druhú generáciu modelu FABIA vnímam ako také pomyselné premostenie, čo sa vtedajšieho dizajnového jazyka týka. Modely pred touto generáciou sú v porovnaní s dnešnými vozidlami ŠKODA oveľa oblejšie, mäkšie, nie sú tak kryštalické a presne rezané. Druhá generácia má ale už ostrejšie linky, pričom zachováva oblejšiu architektúru plôch,“ popisuje prínos druhej generácie modelu FABIA Jiří Hadaščok, aktuálne koordinátor dizajnu exteriéru automobilky ŠKODA. Hadaščok pracoval v čase prípravy modelu FABIA druhej generácie ako modelár a neskôr sa stal autorom faceliftu tejto generácie.

  ŠKODA FABIA RS II GENERACEDruhá generácia ŠKODA FABIA mala premiéru v roku 2007, verzia RS nasledovala o tri roky neskôr.

  Spomína tiež na to, ako vlastne tento dizajnový posun vznikol. Keď ŠKODA predstavila koncept rodinného modelu ROOMSTER, stretol sa jeho dizajn s vrelým prijatím. A tak, aj keď to pôvodne nebol zámer, padlo v automobilke rozhodnutie, že bude FABIA druhej generácie dizajnovo blízka práve pripravovanému sériovému vozidlu ROOMSTER. Toto rozhodnutie bolo navyše v súlade s pôvodnou myšlienkou zdôrazniť pri novej generácii modelu FABIA dôležité hodnoty značky ŠKODA:  predovšetkým úžitkové vlastnosti auta, dôraz na priestor pre cestujúcich aj batožinu, a teda celkové praktické zameranie vozidla.

  ŠKODA FABIA COMBISkica modelu ŠKODA FABIA KOMBI druhej generácie

  Táto požiadavka a zároveň priblíženie sa modelu ROOMSTER znamenali, že FABIA druhej generácie dostala vyššiu stavbu karosérie, ktorá priniesla práve viac priestoru vo vnútri a celkovo vzdušnejší pocit z interiéru auta. Dizajnéri a konštruktéri sa však museli vysporiadať s obmedzením, ktoré prinášala vtedajšia použitá platforma. Tá nedovoľovala rozšíriť rozchod kolies a auto tak viac „rozkročiť“. Dizajnéri preto prišli s myšlienkou novej koncepcie vzhľadu strechy. Výrazné stĺpiky karosérie oddeľovali strechu viac od zvyšku vozidla a strecha mohla mať kontrastné lakovanie. „FABIA vďaka tomu dostala modernejší a aktuálnejší vzhľad,“ hovorí Hadaščok.

  Skica verze FABIA RS od Dana PetraSkica verize FABIA RS od Dana Petra

  Tento prvok následne využili aj dizajnéri športovo ladeného prevedenia MONTE CARLO. To slávilo práve pri modeli FABIA druhej generácie premiéru. „Strechu sme mohli urobiť čiernu, čierny bol aj A stĺpik a B stĺpik, toto riešenie auto opticky znížilo,“ hovorí autor dizajnu tohto variantu Daniel Peter. Ako dodáva, auto malo ďalšie detaily v čiernej farbe a tiež zvláštnosť v podobe čiernych lemov blatníkov. „To je špecialita druhej generácie modelu FABIA v prevedení MONTE CARLO, pri inom vozidle ŠKODA sme také riešenie nepoužili,“ vysvetľuje Daniel Peter. Mimochodom, inovatívne riešenie strechy ponúkne aj nová štvrtá generácia typu FABIA.

  Podľa Jiřího Hadaščoka bolo výsledkom všetkých týchto dizajnérskych noviniek veľmi nadčasové auto. „Modelu FABIA sa podarilo dať niektoré štylistické prvky, ktoré sú dodnes moderné a zaujímavé,“ opisuje dizajn, ktorého autorom je Peter Wouda. Chváli tiež čistotu a jednoduchosť tvarov vozidla. „Dodnes ma na ulici zaujme FABIA druhej generácie v čiernej alebo tmavo modrej farbe so striebornou alebo bielou strechou,“ pridáva Hadaščok svoju obľúbenú kombináciu.

  Decentný facelift

  Zaujať stále dokáže aj pretekárska FABIA S2000, ktorá vychádzala práve z druhej generácie modelu, a ktorej vzhľad mal na starosti opäť Daniel Peter. „Pri pretekárskom aute bolo najväčšou výzvou to, že sme museli zachovať funkčné všetky dvere, nemohli sme urobiť trojdverové prevedenie, ktoré v sérii nebolo a nepočítalo sa s ním,“ hovorí Daniel Peter o príprave pretekárskeho špeciálu. Auto nadviazalo na úspešný model FABIA WRC prvej generácie a etablovalo tím ŠKODA Motorsport medzi špičku svetových rallye vo svojej kategórii.

  První skici modelu FABIA S2000Prvé skice modelu FABIA S2000

  Pri sériovom modeli potom samozrejme prišiel aj variant kombi, zaujímavou novinkou bolo prevedenie SCOUT s dobrodružnejším dizajnom karosérie. To sa na trh dostalo v roku 2009, dva roky po uvedení druhej generácie modelu. O rok neskôr prišiel facelift, ktorý priniesol väčšinou decentné, ale o to dôležitejšie novinky. „Jednou z prvých vecí, na ktoré som sa zameral, boli svetlomety,“ hovorí Jiří Hadaščok, ktorého návrh bol vybraný do sériovej produkcie. Zmenu umožnil hlavne posun v technike svetlometov.

  ŠKODA FABIA SCOUTModel FABIA COMBI bol od druhej generácie ponúkaný vo variante SCOUT

  Hadaščokov dizajn pritom vlastne vznikol za prekvapivo šťastných okolností. „Pracoval som vtedy s modelárom Richardom Whitmoorom na polovici plastelínového modelu. Na prípravu druhej polovice metódou symetria sme vlastne nemali dosť času, vtedy nefungovali možnosti skenovania a frézovanie symetrických modelov ako dnes. Preto sa ma Richard spýtal, či na druhú stranu „nenaskicujeme“ niečo iné rovno do plastelíny, takpovediac od ruky, že to bude rýchlejšie,“ rozpráva Hadaščok.

  FABIA S2000 plastelínový modelFABIA S2000 plastelínový model

  Zdroj: skoda-auto.sk

  Novinky