Tel: 02 / 48484111. Otváracie hodiny: Po-Pi: Predaj 07:30-18:00, Servis 07:00-18:00, So-Ne: Zatvorené

Ďalšie

  Päť tipov ako sa správne postarať o svoje auto po zime

  Prvé jarné dni sú už roky tým momentom, kedy sa na Slovensku začína výraznejšie otepľovať, a to nielen v južnej časti krajiny. Väčšina Slovákov tak začína plánovať prezutie svojho tátoša na letné pneumatiky. Netreba však podceniť ani ostatné (ne)povinné úkony súvisiace s údržbou automobilu po zime. ŠKODA si pre vás pripravila päť tipov, ktoré by ste nemali zanedbať pri príprave svojho auta na nadchádzajúcu sezónu. 

  Príprava auta na novú sezónu je dôležitá, keďže zima dá vozidlu poriadne zabrať. Sneh, mráz, posypová soľ či iný štýl šoférovania sa svojim spôsobom podpíše na vašom vozidle, a preto by ste nemali zanedbať kvalitný servis. „Mnohí vodiči dôkladnú údržbu svojho vozidla podceňujú, čo sa neskôr podpíše na trvácnosti rôznych častí automobilu, prevažne teda spotrebného materiálu. Okrem zvýšenej únavy materiálu však upozorňujeme aj na ďalšie riziká, ktoré prináša zlý technický stav vozidla,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

  1. Zimné pneumatiky prezujte včas

  S prezutím sa netreba zbytočne ponáhľať, ale ani tento úkon podceňovať. Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. V prípade, že máte dosluhujúce zimné pneumatiky, určite sa ich nesnažte „doraziť“ počas jari. Zimná pneumatika sa správa výrazne inak pri vyšších teplotách, predlžuje brzdnú dráhu vozidla a zbytočne tak vystavujete riziku seba a svoje okolie. Ak sa však ešte chystáte na lyžovačku alebo na veľkonočné sviatky do hôr, prezúvanie odložte až po návrate. Pred samotným prezutím si skontrolujte, v akom stave sa nachádza vaša letná sada pneumatík. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetra, no bezpečná hĺbka dezénu je 4 milimetre. Ak skladujete pneumatiky vo svojej garáži na diskoch, naukladajte ich bokom na seba alebo uložte do stojanu. Pneumatiky bez diskov nie je vhodné ukladať na seba, ale vedľa seba vo zvislej polohe, pričom ich nezabudnite minimálne raz za mesiac pootočiť. V prípade, že nemáte priestor na skladovanie pneumatík, zverte ich do rúk autorizovanému servisu. Tam bude o ne dobre postarané a zároveň vás upozornia na ich stav a vek – či vyhovujú bezpečnostným požiadavkám.

  2. Skontrolujte stav kvapalín

  V domácich podmienkach môžete skontrolovať hladinu oleja či chladiacej kvapaliny, ktorá sa meria pri zohriatom motore. V prípade, že zistíte nedostatok, radíme vám navštíviť autorizovaný servis pokiaľ možno čo najskôr. Začiatkom jari tiež odporúčame vymeniť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za kvapalinu určenú na letné obdobie. Tá ľahšie odstraňuje organické nečistoty a je menej agresívna voči gumičkám na stieračoch. V prípade, že sú gumičky stieračov opotrebované a stratili po zime pružnosť, vymeňte ich. Ide o rýchlu a finančne nenáročnú opravu.

  3. Oživte tesniace gumičky a pánty

  Skontrolujte a namažte všetky pánty, aby vás najbližšiu sezónu nestrašilo vŕzganie. Pozor však na tesniace materiály okolo bočných dverí, veká batožinového priestoru, prípadne vedenia bočných okien. Tie nikdy nečistite a nemažte žiadnym prostriedkom. Na čistenie je vhodné použiť len mäkkú handričku a vlažnú vodu bez pridania čistiacich prostriedkov. V opačnom prípade hrozí poškodenie ich ochrannej vrstvy, nefunkčnosť a prípadne rôzne nepríjemné zvuky počas prevádzky vozidla.

  4. Dôkladne si ošetrite a umyte lak karosérie

  Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Pokojne preto doprajte svojmu autu ručné umytie, ktoré odstráni aj zvyšky soli a nečistôt zachytených zvnútra za kolesami, na podvozku a na ďalších miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Pred použitím rôznych leštiacich, mazacích a konzervačných prostriedkov sa uistite, či sú povolené výrobcom vozidla v zmysle návodu na jeho obsluhu.

  5. Skontrolujte si technický stav vozidla

  Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky v svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek a poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechajte odborníkom. Opticky skontrolujte stav brzdových kotúčov a platničiek. Vizuálne sa dá tiež skontrolovať stav tlmičov, či v zimnej sezóne neboli extrémne namáhané a nevytiekli. V prípade, že nájdete akýkoľvek nedostatok v technickom stave svojho vozidla, odporúčame konzultáciu s autorizovaným servisom, ktorý odborne posúdi, či je nutná výmena opotrebovaného dielu.

  Autorizovaný servis poradí, pomôže

  Aj keď si viete skontrolovať olej a vymeniť žiarovku, náročnejšie úkony určite zverte do rúk odborníkom v autorizovanom servise. Budete mať tak istotu, že ste nič neprehliadli a zároveň zvýšite svoju bezpečnosť na cestách. Pracovníci servisu pomocou prístrojov prehliadnu nielen podvozok, nápravy, olejovú vaňu, ale aj brzdnú sústavu. Pokiaľ je vaše auto vybavené asistenčnými systémami, ako je napríklad front assistant alebo adaptívny tempomat, dajte si ich prekontrolovať. Taktiež vám skontrolujú a vyčistia klimatizáciu, ktorú budete naplno využívať od prvých teplejších dní až do neskorej jesene.

  V autorizovaných servisoch sú vyškolení mechanici, ktorí sa vedia o vaše auto správne postarať a navyše odborne poradiť. Pokiaľ využijete ich služby, na konci dňa ušetríte nielen množstvo času a nervov, ale v konečnom dôsledku aj peňazí. Neodborné zásahy do auta či zanedbanie niektorých úkonov totiž zvyšujú bezpečnostné riziko. Využívanie autorizovaného servisu má okrem špičkovej starostlivosti aj ďalšie nezanedbateľné výhody. Napríklad majitelia automobilov značky ŠKODA, ktorí pravidelne využívajú služby vybraného autorizovaného servisu, majú k dispozícii automaticky a zdarma službu Doživotná garancia mobility. V rámci nej môžu pri nečakanej poruche alebo pri inom probléme s automobilom využívať pomoc od asistenčnej služby ŠKODA Assistance 24 hodín denne, 365 dní v roku v Slovenskej republike (bezplatné číslo 0800 124 125), ako aj v zahraničí (+421 2 4329 1547).

  Zdroj: Škoda

  Novinky