S modelom ENYAQ iV prináša značka ŠKODA celkom nové dizajny interiéru, ktoré nahrádzajú predchádzajúce alternatívy výbavy. Poďte spolu s nami lepšie spoznať inovatívne, pohodlné a navyše i udržateľné interiéry.

Všetky nové typy dizajnov interiéru vynikajú troma vlastnosťami: čistotou prevedenia, inovatívnosťou a udržateľnosťou. Tematické balíky vďaka tomu navodzujú príjemný pocit domova.

Inšpiráciou pre vytvorenie nových typov interiérov bolo moderné bývanie, v rámci čoho boli rôzne prvky poskladané tak, aby spolu perfektne ladili, ponúkali pocit harmónie a vytvárali útulnú atmosféru. No a v neposlednom rade išlo aj o to, aby zákazníkom uľahčili rozhodovací proces.

Dizajnéri pri vytváraní nových interiérov stavili na holistický prístup. Jednotlivé verzie výbavy sa líšia napríklad čalúnením, príslušenstvom, dekoratívnymi doplnkami či použitým materiálom. Rohože, stredová konzola a ambientné osvetlenie pomáhajú v interiéri novej „elektrickej obývačky na kolesách“ vytvárať rôzne typy atmosféry.

„Pripravili sme celý rad tematicky odlišných interiérov, od toho najjednoduchšieho až po najluxusnejší,“ opísala vznik nového konceptu jedna z jeho autoriek Kateřina Vránová, vedúca oddelenia Color & Trim spadajúceho pod ŠKODA Design. „Niektoré z nich je možné objednať vo viacerých farebných prevedeniach. Pri prípravách sme však mysleli aj na súčasné štandardy vybavenia interiéru, ktoré ŠKODA používa – vyššie verzie sú odvodené od tých základných. Hlavný rozdiel spočíva v použitých materiáloch. V najvyšších verziách nájdeme kožu či mikrovlákno a vôbec prvýkrát prichádzame aj s recyklovanými materiálmi v kombinácii s vlnenou priadzou.“

katerina-vranova-color-trim-designer-portrait-jpgKateřina Vránová
vedúca oddelenia Color & Trim v ŠKODA Design

Urobiť si pohodlie ako doma v obývačke

Typ dizajnu zvaný Studio, ktorý je súčasťou základnej verzie ENYAQ 50 iV, je doslova puristický. Štandardom pre verzie ENYAQ iV 60 a 80 je interiér Loft, ktorý odráža moderné a útulné bývanie mladých rodín, a to sčasti aj vďaka palubnej doske v dvoch farebných tónoch.

Na výber sú pritom aj ďalšie úrovne dizajnu; Lodge predstavuje udržateľnosť a inovatívnosť, Lounge stelesňuje kvalitu a exkluzivitu, no a Suite a ecoSuite ponúkajú klasickejšie prvky vytvárajúce dojem luxusu. Pre športový ENYAQ RS iV sú k dispozícii dva typy dizajnu; jednak RS Lounge, ktorý zvýrazňuje športovú povahu auta a jednak RS Suite, ktorý kladie dôraz na dynamickú eleganciu. A čo je rovnako zaujímavé, väčšina typov dizajnov interiéru je okrem toho dostupná aj v rozšírenej verzii Plus.

„Nové varianty dizajnu rozširujú možnosti interiérových typov našich vozidiel, ale súčasne podčiarkujú charakter životného štýlu ENYAQ iV. Za týmito štýlmi interiérov sú naši najlepší dizajnéri. Všetky sú v úplnej harmónii a všetko do seba zapadá; od poťahov sedadiel, cez rohože, až po samotnú podlahu – je to ako presťahovať sa do novej obývačky, s ktorou môžete aj jazdiť, prípadne si v nej viete len tak sadnúť a spraviť si pohodlie,“ neskrýva nadšenie produktová manažérka ENYAQ iV Jil Katharina Mahlerová.

Jil-Katharina-MahlerJil Katharina Mahlerová
produktová manažérka ENYAQ iV

Udržateľne? Vyrobené z recyklovaných materiálov!

Typy dizajnov interiéru označené ako Lodge a ecoSuite sú zamerané na udržateľnosť. Za zmienku stoja hlavne nové poťahy sedadiel interiérového typu Lodge, ktoré zo štyridsiatich percent tvorí nová vlnená priadza. Tá prešla nezávislými testami a certifikáciou podľa prísnych pravidiel Woolmark. Zvyšných šesťdesiat percent týchto poťahov vytvára polyester z recyklovaných PET fliaš. Táto látka okrem iného vyniká aj výbornými termoregulačnými vlastnosťami – v lete sa príliš neprehrieva, v zime príliš nevychladne, je priedušná a dokonca aj hypoalergénna.

Ďalšou zaujímavosťou sú kožené poťahy sedačiek použité v interiéri ecoSuite. Koža v koňakovo-hnedej farbe sa totiž nevyrába štandardným spôsobom. Namiesto chemikálií sa na jej vyčiňovanie používajú extrakty z listov olivovníka. „Toto pre nás bola jedna z najväčších výziev,“ pokračovala Vránová. „Táto koža má totiž celkom iné vlastnosti, ako tá, ktorá sa dnes v automobilovom priemysle bežne používa. Pochopiteľne je aj drahšia. Nám sa však podarilo presvedčiť kolegov z iných oddelení, že tento ekologicky prístup je dôležitý, nevyhnutný a správny. To isté platí aj o poťahoch vyrobených z recyklovaného polyesteru. Sme presvedčení o tom, že táto udržateľná cesta je správna a je budúcnosťou našej spoločnosti.“
Zdroj: skoda-auto.sk